Providence Recruiting Guide to the First April 2017 Live Evaluation Period

The first live recruiting period of April is upon us and the Providence coaches are expected to hit the ground running to find future Friars all across the USA this weekend. The major shoe companies have their opening weekends with Nike’s EYBL starting off in Hampton, VA, Under Armour’s Association beginning in NYC for the second straight year and the adidas Gauntlet series kicks off from Dallas, TX. You can also listen to the latest Friartown Fan Voice podcast where, among other interesting topics, Brendan McGair and I previewed the first live period of April.

As I traditionally do each spring and summer, I’ll be providing a guide for fans to follow along and see where Providence’s targets are playing during a given live evaluation period. This post will be updated as the weekend goes on and more information is known. The name of the assistant next to the player’s name indicates who the lead assistant is for that player and does not necessarily mean that coach will be at that event Note: All teams are 17U unless otherwise noted.

EYBL Hampton, VA Session 1 4/21-4/23

Nike EYBL ball logo

The Nike EYBL circuit kicks off their road to the Peach Jam in Hampton, VA this year at the Boo Williams Sports Complex. Sources have said Ivan Thomas is expected to be in attendance at this event, along with Ed Cooley. You can watch some games live here.

Game times are local to Hampton, VA (EDT).

Albany City Rocks

  • 2017 Nahziah Carter – Blaney
  • 2018 Jeenathan Williams – Blaney
  • 2019 Isaiah Stewart – Blaney
    • 4/21 – 8:00pm vs. Howard Pulley – Court 6
    • 4/22 – 11:00am vs. RM5 Elite – Court 4
    • 4/22 – 8:00pm vs. Spiece Indy Heat – Court 6
    • 4/23 – 9:30am vs. Team Final – Court 4

BABC

  • 2018 Shandon Brown – Blaney
  • 2018 Cole Swider – Blaney
    • 4/21 – 6:30pm vs. Team United – Court 6
    • 4/22 – 12:30pm vs. Team Takeover – Court 6
    • 4/22 – 8:00pm vs. CIA Bounce – Court 3
    • 4/23 – 11:00am vs. Team Melo – Court 5

Boo Williams

    • 2018 Keldon Johnson – Thomas
    • 2018 Keyontae Johnson – Thomas
    • 2018 Jason Wade – Thomas
    • 2019 Aundre Hyatt – Blaney
      • 4/21 – 6:30pm vs. Nike South Beach – Court 4
      • 4/22 – 12:30pm vs. UPlay Canada – Court 1
      • 4/22 – 8:00pm vs. Southern Stampede – Court 5
      • 4/23 – 11:00am vs. E1T1 United – Court 3

Expressions Elite

      • 2019 Dana Tate
        • 4/21 – 8:00pm vs. Team Penny – Court 4
        • 4/22 – 9:30am vs. Team United – Court 3
        • 4/22 – 6:30pm vs. Seattle Rotary – Court 7
        • 4/23 – 11:00am vs. CIA Bounce – Court 6

Georgia Stars

      • 2019 Mohammed Abdulsalam – Battle
        • 4/21 – 6:30pm vs. Mokan Elite – Court 6
        • 4/22 – 12:30pm vs. MS Express Team Hood – Court 4
        • 4/22 – 6:30pm vs. E1T1 United – Court 2
        • 4/23 – 9:30am vs. UPlay Canada – Court 5

Nike Team Florida

      • 2019 Kyle Sturdivant – Thomas
        • 4/21 – 6:30pm vs. E1T1 United – Court 3
        • 4/22 – 5:00pm vs. Mokan Elite – Court 3
        • 4/23 – 11:00am vs. Southern Stampede – Court 1

NY Rens

      • 2019 Bryce Wills
      • 2019 Kofi Cockburn 
        • 4/21 – 9:30pm vs. Las Vegas Prospects – Court 4
        • 4/22 – 12:30pm vs. Nike Phamily – Court 3
        • 4/22 – 6:30pm vs. Team Final – Court 1
        • 4/23 – 11:00am vs. NY Lightning – Court 2

PSA Cardinals

      • 2018 Jake Forrester – Battle
      • 2018 Hameir Wright
        • 4/21 – 9:30pm vs. Nike Phamily – Court 3
        • 4/22 – 11:00am vs. Las Vegas Prospects – Court 5
        • 4/22 – 5:00pm vs. Playground Elite – Court 1
        • 4/23 – 9:30am vs. Spiece Indy Heat – Court 3

Team CP3

      • 2018 Will Dillard – Battle
      • 2018 John Newman III – Battle
      • 2018 Trey Wertz – Battle
        • 4/21 – 9:30pm vs. Portland BC – Court 6
        • 4/22 – 11:00am vs. Team Melo – Court 1
        • 4/22 – 8:00pm vs. Team United – Court 2
        • 4/23 – 7:00pm vs. Team Takeover – Court 4

Team Melo

      • 2018 Noah Locke – Thomas
      • 2018 Demetrius Mims
      • 2018 Nate Roberts
        • 4/21 – 8:00pm vs. CIA Bounce – Court 2
        • 4/22 – 9:30am vs. Nike South Beach – Court 5
        • 4/22 – 11:00am vs. Team CP3 – Court 1
        • 4/22 – 8:00pm vs. Team Takeover – Court 1
        • 4/23 – 11:00am vs. BABC – Court 5

Team Penny

      • 2018 Joel Ntambwe – Battle
        • 4/21 – 8:00pm vs. Expressions Elite – Court 4
        • 4/22 – 9:30am vs. Southern Stampede – Court 6
        • 4/22 – 6:30pm vs. Portland BC – Court 4
        • 4/23 – 8:00am vs. E1T1 United – Court 7

Team Takeover

      • 2018 Xavier Johnson – Battle
      • 2018 Jalen Smith
      • 2018 Tre Wood
        • 4/21 – 8:00pm vs. Southern Stampede – Court 1
        • 4/22 – 12:30pm vs. BABC – Court 6
        • 4/22 – 8:00pm vs. Team Melo – Court 1
        • 4/23 – 7:00pm vs. Team CP3 – Court 4

adidas Gauntlet: Dallas, TX 4/21-4/23

Adidas.com
Adidas.com

The adidas Gauntlet series returns to Dallas to open up their grassroots season that all leads towards Las Vegas in July. Last year Makai Ashton-Langford led the Mass Rivals to a 21-0 month of July and the summer championship. Providence will again be chasing some Mass Rivals players this spring and summer on the adidas circuit. There is also a livestream for this event. Stay tuned as that schedule gets updated.

Game times are local to Dallas (CDT).

Atlanta Celtics

  • 2018 Maurice Calloo – Battle
    • 4/21 – 8:40pm vs. Team Arsenal – Court 4
    • 4/22 – 10:40am vs. Team Rose – Court 2
    • 4/22 – 4:00pm vs. Team Lillard – Court 2
    • 4/23 – 12:00pm vs. MBA Hoops – Court 2

Game Elite 2019

      • 2019 Josh Nickelberry – Battle
        • 4/21 – 8:40pm vs. Compton Magic Elite – Court 5
        • 4/22 – 12:00pm vs. Juice All Stars – Court 2
        • 4/22 – 8:00pm vs. Urban DFW – Court 2
        • 4/23 – 10:40am vs. Ramey Jets United – Court 5

Mass Rivals

New England Playaz

      • 2018 Nate Laszewski – Blaney
      • 2018 Ethan Wright – Blaney
        • 4/22 – 9:20am vs. 1Family – Court 4
        • 4/22 – 2:40pm vs. Chauncey Billups Elite – Court 2
        • 4/22 – 6:40pm vs. M33M Elite – Court 5
        • 4/23 – 12:00pm vs. Gateway Basketball Club – Court 6

Team BBC

Team Loaded VA

UA Association I – New York, NY 4/21-4/23

UA-Association-logo

The Under Armour Association returns to NYC for their opening weekend for the second straight April. UAA has made some upgrades and enhancements with live streams — see below — and more in-house coverage on their website.

Game times are local to New York (EDT)

Atlanta Xpress

      • 2018 Khavon Moore
        • 4/21 – 8:20pm vs. Playground Warriors – Court 5
        • 4/22 – 2:15pm vs. Team Felton – Court 2
        • 4/22 – 8:30pm vs. Texas Hard Work – Court 3 Watch Live Below
        • 4/23 – 1:00pm vs. Sports U – Court 2

CBC

      • 2019 Chol Marial
        • 4/21 – 7:10pm vs. Canada Elite – Court 4 Watch Live Below
        • 4/22 – 10:25am vs. G3 Grind – Court 2
        • 4/22 – 6:00pm vs. New Heights – Court 2
        • 4/23 – 10:30am vs. Team Charlotte – Court 2

DC Premier

      • 2018 Jermaine Harris
        • 4/21 – 7:10pm vs Team Charlotte – Court 2
        • 4/22 – 11:40am vs. Team Breakdown – Court 5
        • 4/22 – 7:15pm vs. Earl Watson Elite – Court 2
        • 4/23 – 10:30am vs. Washington Supreme – Watch Live Below

Florida Vipers

      • 2018 Darius Days
        • 4/21 – 6:00pm vs. Oklahoma Run PWP – Court 2
        • 4/22 – 1:00pm vs. Team Rio – Court 2
        • 4/22 – 8:30pm vs. Sports U – Court 2
        • 4/23 – 9:15am vs. KC Run GMC – Court 3

New Heights

      • 2018 Sidney Wilson
        • 4/21 – 6:00pm vs. G3 Grind – Court 3 Watch Live Below
        • 4/22 – 1:00pm vs. Team Charlotte – Court 3 Watch Live Below
        • 4/22 – 6:00pm vs. CBC – Court 2
        • 4/23 – 2:15pm vs. WeR1 – Court 2

Team Felton

      • 2019 Joey Baker – Battle
        • 4/21 – 7:10pm vs. Texas Hard Work – Court 3 Watch Live Below
        • 4/22 – 2:15pm vs. Atlanta Xpress – Court 2
        • 4/22 – 8:30pm vs. 1 Nation – Court 5
        • 4/23 – 11:45am vs. DC Blue Devils – Court 5

WeR1

      • 2018 Eric Ayala
        • 4/22 – 9:10am vs. Canada Elite – Court 2
        • 4/22 – 4:45pm vs. G3 Grind – Court 3 Watch Live Below
        • 4/22 – 9:40pm vs. Houston Defenders – Court 3 Watch Live Below
        • 4/23 – 2:15pm vs. New Heights – Court 2

Watch Live:

Court 3

Court 4

Court 3 Schedule

Friday, April 21, 2017

6:00PM (17U)- New Heights at G3 Grind

7:10PM (17U)- Team Felton at Texas Hard Work

8:20PM (17U)- KC Run GMC at Team Thad

Saturday, April 22, 2017

8:00AM (15U)- Team Thrill at Sports U

9:10AM (17U)- KC Run GMC at Oklahoma Run PWP

10:25AM (17U)- DC Blue Devils at C2K Elite

11:40AM (16U)- Team Rio at Team Charlotte

1:00PM (17U)- Team Charlotte at New Heights

2:15PM (16U)- 1 Nation at Team Thrill

3:30PM (16U)- CBC at Playground Warriors

4:45PM (17U)- WeR1 at G3 Grind

6:00PM (15U)- New Heights at NY Gauchos

7:15PM (17U)- KC Run GMC at Team Rio

8:30PM (17U)- Texas Hard Work at Atlanta Xpress

9:40PM (17U)- Houston Defenders at WeR1

Sunday, April 23, 2017

8:00AM (15U)- KC Run GMC at New Heights

9:15AM (17U)- Florida Vipers at KC Run GMC

10:30AM (17U)- DC Premier at Washington Supreme

11:45AM (17U)- Texas Hard Work at 1 Nation

1:00PM (17U)- Team Thad at Playground Warriors

2:15PM (17U)- Team Rio at Louisiana Elite

Court 4 Schedule

Friday April 21st

6:00PM (16U)- Illinois Wolves at Splash City

7:10PM (17U)- CBC at Canada Elite

8:20PM (16U)- Earl Watson Elite at New Heights

9:30PM (17U)- Team Breakdown at Grassroots Sizzle

Saturday April 22nd

8:00AM (15U)- KC Run GMC at B. Maze Elite

9:10AM (16U)- Texas Hard Work at DC Premier

10:25AM (17U)- Houston Defenders at Philly Pride

11:40AM (16U)- C2K Elite at Florida Vipers

1:00PM (17U)- Grassroots Sizzle at Earl Watson Elite

2:15PM (16U)- Illinois Wolves at Houston Defenders

3:30PM (16U)- Team Thad at Atlanta Xpress

4:45PM (17U)- Illinois Wolves at Houston Defenders
6:00PM (16U)- Earl Watson Elite at Team Breakdown

7:15PM (16U)- Oklahoma Run PWP at Philly Pride

8:30PM (16U)- DC Blue Devils at Houston Defenders

9:40PM (16U)- KC Run GMC at WeR1

Sunday April 23rd

8:00AM (15U)- Houston Defenders at Miami Vipers

9:15AM (16U)-  Louisiana Elite at DC Blue Devils

10:30AM (16U)- Canada Elite at Earl Watson Elite

11:45AM (16U)- Team Thrill at G3 Grind

1:00PM (17U)- C2K at Oklahoma Run PWP

2:15PM (17U)- G3 Grind at Philly Pride

Follow me on Twitter @pcbb1917

Liked it? Take a second to support pcbb1917.com on Patreon!